Fuar Hostesi Nedir? Ne İş Yapar?

Fuar hostesleri ve fuar hostları amatörlerin, üniversite öğrencilerinin ve model/manken olmak isteyenlerin en çok merak ettiği iş alanlarından biridir. Bu yazıda fuar hostesi ve fuar hostu hakkında merak ettiğiniz tüm bilgileri bulabileceksiniz.

Fuar hostesi nedir? Fuar hostu nedir? Fuar hostesleri ne kadar ücret alır? Fuar hostesliğinin avantajları nelerdir? Fuar hostesliğinin zorlukları nelerdir? Bu soruların tümüne yazı içinde cevap bulmanız mümkün…

 

Fuar hostesleri fuarlarda, alışveriş merkezlerinde, gösterilerde ya da sokakta kurulmuş standlarda firma ve marka tanıtımını üstlenen bayanlardır. Bunlara stand hostesi adı da verilebilir. Fuar hostu da aynı işi yapan erkeklere verilen isimdir. Fuar hostesleri firmaların ürettiği ürünleri ya da sağladığı hizmetleri tanıtabilir ve reklam yapabilir. Fuar hostesleri yarı zamanlı ya da tam zamanlı çalışabilir. Genellikle yarı zamanlı olabilmesi ve bir gün içinde diğer işlere nazaran iyi para kazandırması gibi sebeplerden üniversite öğrencilerinin tercih ettiği bir seçenek hâline gelmiştir. Bununla birlikte amatör olanlar ve model/manken olmak isteyenler de başlangıçta fuar hostesliği yapmaktadırlar.

Özellikle model ya da manken olmak isteyenlerin ve bunu hedefleyenlerin ilk aşamada fuar hostesi olarak sektöre adım atması önemlidir. Çünkü bu sayede hem adınızı duyurmuş olursunuz hem de sektörde pek çok kişiyle tanışma fırsatı bulursunuz. Bunların yanı sıra fuar hostesi olarak sizi beğenen ve sizinle tanışmak isteyen kişiler olursa düzenli bir kazanç sağlamanız da mümkün olabilir. Ardından pek çok yönden deneyim elde ederek modelliğe adım atabilirsiniz.

Fuar hostesi ve fuar hostu olmak isteyen kişilerde öncelikle iyi fiziksel özellikler aranmaktadır. Fuar hostesleri tanıtım ve reklam işlerini yerine getirdikleri için öncelikle bakımlı ve iyi görünmelidirler. Dış görünüşe özen gösteren kişiler bu açıdan her zaman öncelik taşmaktadırlar. Model olmak isteyenlerin bu yönden en büyük avantajı fiziksel özelliklerin iyi olmasıdır. Firmalar host ya da hostes seçerken genellikle fiziksel özellikleri iyi olan, bakımlı ve güler yüzlü kişileri seçmektedirler. Ayrıca host ve hostesler farklı ve çok sayıda firmanın tanıtımını yaptığı için bunlarda belirli bir kültür seviyesine sahip olma ve en az lise mezunu olma gibi nitelikler de aranmaktadır. Yabancı dil bilmek de avantaj sağlamaktadır.

Fuar hostesi ve fuar hostu olarak çalışmanın hem kolaylıkları hem de zorlukları vardır. Fuar hostesi olarak çalışmanın kolaylığı bu işin her gün yapılma zorunluluğunun olmamasıdır. Yani sadece fuar, etkinlik, gösteri, açılış ve benzeri faaliyetlerin olduğu zamanlarda görev almak bir açıdan avantajdır. Bunula birlikte bir ajansla fuar hostesi ya da fuar hostu olarak çalışmak için anlaşma yaptığınızda bu iş avantaj hâline gelebilir. Fakat sözleşme yaparsanız ajansın sizin için bulduğu tüm işleri kabul etmek zorunda kalırsınız ki bu iş o zaman sizin için pek eğlenceli olmayabilir.

Fuar hostesi ve fuar hostu olarak çalışmanın zorluklarından biri çalışma saatlerinin biraz uzun olmasıdır. Bu da işin çok fazla yorucu olması demektir. Fakat model ya da manken olmak isteyenler için uzun çalışma saatleri yorucu olsa da iyi bir deneyim olabilir. Çünkü çekimler de uzun süren işlerdir ve fotomodelliği hedefleyen biri için kendini test etme fırsatı çıkar ortaya.

Bir fuar hostesi ya da fuar hostu ne iş yapar? İlk başta tanıtım ve reklam şeklinde özetlediğimiz bu işin ayrıntılarına bakınca yapılan işler şöyle sıralanabilir:

Fuar hostesi ve fuar hostu kayıt-kabul masasını hazırlar.

Yeni yaka kartları hazırlar.

Firma ve firmanın ürettiği ürün ya da sunduğu hizmet hakkında bilgiler verir.

Bir açılış ve benzeri organizasyon söz konusu ise program akışını sunar.

Katılımcılara yaka kartlarını sunar.

Tüm bu işlerin güler yüzle gerçekleştirilmesi gerektiği için fuar hostesleri ve fuar hostları insan ilişkilerinde başarılı olmalı, sosyal ve güçlü olmalıdır.

Fuar hostesleri ve fuar hostlarının kazandığı ücretler çok değişkenlik göstermektedir. Öyle ki bazı firmalar fiziği çok düzgün olan host ve hosteslere daha çok ücret ödeyebilmektedir. Deneyimli, olmak ve güler yüzlü olmak da ücreti etkileyebilmektedir. Bununla birlikte amatörler için kazanılan en düşük ücretin günde 25-30 TL olduğunu ve en yüksek ücretin de 100 TL civarında olduğunu söyleyebiliriz. Ancak daha tecrübeli ve/veya başarılı hostesler günde 250 TL ye kadar gelir elde edebilirler. Bazı host ve hosteslik işlerinde bu ücrete sigorta da dâhil olabilmektedir. Bunun dışında profesyonel modeller, mankenler ve benzeri kişilerde fuarlarda tanıtım amaçlı görev alabilmektedir. Burada ücretler 500-2000 TL arasında kişinin özelliklerine göre farklılık gösterebilmektedir.

Umarız bu yazı size yardımcı olmuştur. Sorularınız varsa çekinmeden bize yazın.

fuar hostesi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir